Nie, nevymysleli sme žiadne nové palivo. Budeme sa baviť o starom známom LPG a možno trochu menej známom CNG. Ani jedno z nich nie je horúcou novinkou. Pamätám si ešte časy, kedy sa na spaľovanie LPG prispôsobovali staré Škody či Lady (vtedy až také staré neboli). Prestavba na LPG však niečo stojí a obzvlášť pri staršom aute, ktorého cena je pomerne k cene prestavby malá, sa to nemusí finančne oplatiť. Druhým problémom je riziko, ktoré podstupujete pri neodbornom namontovaní spaľovania LPG. Ak prestavba, tak určite by som ju nechal urobiť firme, na ktorú sú dobré referencie. V tomto článku sa však nechceme venovať prestavbám, ale novým autám, ktoré sú od výroby prispôsobené na spaľovanie plynu.

Je pravda, že ušetriť sa dá aj kúpou nového auta s moderným motorom (za predpokladu, že máte v pláne tak veľkú investíciu). Za posledné roky sa totiž spotreba paliva výrazne znížila. Dalo by sa povedať, že to platí paušálne pre všetky typy áut. Ak už ale investovať do nového auta, prečo nie do takého, ktorého prevádzka bude výrazne lacnejšia ako prevádzka jeho benzínových alebo aj naftových konkurentov? Vo všeobecnosti platí, že v porovnaní s benzínom sú náklady pri použití CNG zhruba polovičné, v porovnaní s naftou zhruba o tretinu nižšie. LPG prináša o trochu menšiu úsporu, no tiež veľmi zaujímavú. Spotreba plynu je len o čosi vyššia ako spotreba benzínu, no cena LPG je v porovnaní s cenou benzínu približne polovičná. Ponuka modelov je pritom širšia, ako by sa mohla zdať. Ide totiž o autá s bežnými zážihovými motormi, ktoré sú oproti tým naftovým nie len kultivovanejšie ale aj ekologickejšie.

Autá na LPG
Suverénne najširšiu ponuku vozidiel na LPG má nemecká automobilka Opel. Dokonca majú teraz akciu, že pri využití ich finančných služieb (lízing) získavate LPG zadarmo. Neplatí to iba pri najmenšom modeli Adam, kde si za verziu na LPG priplatíte oproti konvenčnej 1 500 €. Ide o atmosférický motor 1.4 s výkonom 64 kW (87 k). K dispozícii je vo všetkých verziách okrem základnej. Spomínaná akcia sa však vzťahuje na takmer všetky ostatná modely. Začína sa to Corsou s motorom 1.2 16v (61 kW/83 k) a pokračuje to Merivou, ktorá už má prepĺňaný motor 1.4 Turbo s výkonom 88 kW (120 k). Astra, Insignia a Zafira Tourer na LPG majú pod kapotou ten istý agregát. V týchto väčších modeloch je však vyladený na 103 kW (140 k).
Tri modely na LPG ponúka aj rumunská automobilka Dacia. Sandero a Logan sú v ponuke s 1,2-litrovým štvorvalcom, ktorý produkuje skromných 53 kW (72 k). Oproti svojim benzínovým súrodencom sú verzie na LPG o 800 € drahšie. Platí to aj pre terénny Duster, ktorý sa zas dodáva s 1,6-litrovým motorom produkujúcim 75 kW (102 k).
Dve autá na LPG má vo svojej ponuke aj taliansky Fiat. Ide o Pandu, ktorú poháňa „jedna-dvojka“ s výkonom 51 kW (69 k). Väčšie Punto má pod kapotou 1,4-litrový motor s osemventilovou technikou, ktorý produkuje 57 kW (77 k).
 
Čo je LPG?
LPG (Liquefied Petroleum Gas), v preklade skvapalnený ropný plyn, je zmes pozostávajúca najmä z propánu a butánu, na ktorú už dnes úsporne jazdí milión našich európskych susedov. LPG je syntetizovaný spracovaním ropy alebo kvapalného zemného plynu, tzn. že je získavaný hlavne z fosilných zdrojov energie. Horí čisto bez sadzí a s iba veľmi malým obsahom emisie síry, ktorá nepredstavuje žiadne riziká znečistenia zeme alebo vody. Pri LPG sa udáva výhrevnosť 46,1 MJ / kg v porovnaní s 42,5 MJ / kg nafty a 43,5 MJ / kg benzínu. Každopádne, jeho energetická hustota je nižšia ako v benzíne a nafte a tomu zodpovedá i jeho vyššia spotreba.
Oktánové číslo: 101 až 104
Priemerná cena: 0,717 €/l
 
Čo je CNG?
CNG, čiže Compressed Natural Gas, je zemný plyn stlačený kompresorom plniacej stanice na tlak 20 MPa a v tejto „stlačenej“ forme sa plní do tlakovej nádrže vo vozidle. Svojim zložením je to zemný plyn, ktorý používame na varenie alebo kúrenie. Je horľavý a v porovnaní s benzínom je ťažšie zápalný. Hlavnou nevýhodou CNG je malá sieť čerpacích staníc. Na Slovensku je ich iba 9: dve v Bratislave a po jednej v Nitre, Komárne, Novom Meste nad Váhom, Žiline, Zvolene, Košiciach a v Michalovciach.
Oktánové číslo: 120-130
Priemerná cena: 1,182 €/kg
 
Bezpečnosť
Veľa motoristov sa mylne domnieva, že LPG pohon je nebezpečný. Je to ale práve naopak. Všeobecne je propán-bután výbušný iba pri zmiešaní sa so vzduchom, ale v prípade požiaru auta alebo dopravnej nehody s deformáciou nádrže je plyn vypúšťaný bezpečnostným ventilom a poistkou mimo priestor vozidla. Nádrž s plynom teda nevybuchuje, ale postupne vyhorí, a to vo vlnách a bezpečne mimo vozidlo. Na rovnakom princípe fungujú aj vysokotlakové nádrže na CNG.
 
Ekológia
Pri porovnaní emisií vozidiel poháňaných benzínom, naftou a LPG, zistíme, že výsledkom sú  vysoké prednosti motorov práve pre LPG. Neprodukujú totiž na rozdiel od benzínových a dieselových motorov tuhé emisie (sadze, dym, prach a oxidy síry) ani olovnaté zlúčeniny. Obsahujú menej oxidu uhoľnatého CO, menej karcinogénnych a jedovatých aromatických uhľovodíkov, napr. benzénu, benzpyrénu a pod., pochádzajúcich z oblasti spaľovacej komory, kam sa iba ťažko dostáva plameň a zostávajú tak nespálené časti paliva; alebo ktoré prípadne vznikajú pri nedokonalom spaľovaní a tepelnom rozklade benzínov. Na nižšej úrovni sú tiež emisie oxidov dusíka NO.
CNG predstavuje v súčasnosti najčistejší pohon z bežných palív. V porovnaní s benzínom prináša o 25% nižšie emisie CO2, o 75% nižšie emisie CO a až o 80% nižšie emisie aromatických uhľovodíkov. Ešte zaujímavejšie je porovnanie s naftou, kedy motory na CNG produkujú o 50% nižšie emisie CO, o 80% nižšie emisie NOx a aromatických uhľovodíkov a úplne eliminujú emisie SO2 a pevných častíc. V dobe, kedy sa stále viac hovorí o hrozbe skleníkového efektu, je to určite silný argument pre pohon na stlačený zemný plyn.
 
Kauza Podzemné garáže
Pri vstupoch do podzemných garáži ste si možno všimli značku, ktorá zakazuje vjazd vozidlám s pohonom na LPG, pričom vozidlám spaľujúcim CNG vjazd zakázaný nie je. Dôvod je jednoduchý. Ide o hmotnosť plynov. Obidva plyny sú pri kontakte so vzduchom výbušné, no zatiaľ čo LPG je ťažší ako vzduch a pri neželanom úniku ostáva pri zemi, CNG je ľahší a rýchlo stúpa hore. CNG by teda odvetrávacími šachtami rýchlo unikol mimo garáže, čím by nebezpečenstvo pominulo. LPG by však v garáži ostal.

 

  •                                                  Kladiete si otázku
  •                           prečo by ste mali používať alterantívne pohony ?
  •                                            Chcete sa dozvedieť viac ?
  •                                           Stiahnite si zdarma E-book 
  •                         "Päť dôvodov prečo používať alternatívne pohony"
  •